آموزش حرفه ای و آسان اسمبل کردن سیستم کامپیوتری

آموزش صفر تا صد مونتاژ کردن (اسمبل کردن) سیستم کامپیوتر خانگی و اداری

امروزه کامپیوترها جزء ابزارهای پرکاربرد و مورد نیاز انسان در امورکاری و حتی شخصی محسوب می شوند و با استفاده از آنها می توان برخی از کارهای دشوار و پیچیده که نیاز به سرعت عمل و دقت بالایی دارند را به راحتی انجام داد. به دلیل حضور و نقش کامپیوترها در زندگی بشر و استفاده آن در جامعه کنونی، کسب و کارهای مختلفی در این راستا راه اندازی شدند؛ از خرید و فروش قطعات سخت افزاری و لوازم جانبی گرفته تا تعمیرات، اسمبل کردن و خدمات فنی آن.

داشتن مهارت لازم در زمینه های مختلف علوم کامپیوتری، خود منجر به ایجاد موقعیت های شغلی شده است و ما می توانیم به عنوان یک شغل خوب از آن کسب درآمد کنیم. البته لازم است بدانید برای داشتن مهارت و دانش مورد نیاز در زمینه کامپیوتر باید دوره های آموزشی مختص آن را بگذرانید و بدون دانش و آموزش نمی توانید استاندارهای تعریف شده را یاد بگیرید. مثلا برای تعمیرات کامپیوتر، دوره آموزشی با نام A+  وجود دارد که بعد از گذراندن این دوره و قبولی در آزمون، یک گواهینامه بین المللی به فرد داده می شود و می تواند جایگاه خوبی در بخش اشتغال داشته باشد.


۱- کیس یا بدنه CASE

کیس، یکی از مهمترین بخش های کامپیوتر می باشد، زیرا تمام قطعات اصلی در داخل کیس قرار می گیرد و بر روی آن سوار می شود، بنابرین در انتخاب یک کیس مناسب بایستی دقت لازم را داشته باشیم که از لحاظ مقاوتی محکم و مانع ورود نویزهای مزاحم به داخل بدنه شود و از قطعات داخلی آن محافظت کند.

۲- مادربرد یا برد اصلی MotherBoard

مادربرد یا برد اصلی که اغلب به آن main board  نیز گفته می شود.

همانطور که از اسمش پیداست می توان آن را به عنوان اصلی ترین قطعه یا برد اصلی کامپیوتر دانست چرا که قابلیت اصلی آن، اتصال قطعات دیگر مثل رم، کارت گرافیک، پردازنده و… بر روی خود و همگام سازی و یکپارچه سازی این قطعات می باشد که این کار باعث هماهنگی بین تمام قطعات متصل شده بر روی مادر برد شده و همگی در کنار هم به صورت هدفمند و منظم و منسجم تشکیل یک کامپیوتر نهایی را می دهند. مادربرد دارای یک سری سوکت می­ باشد که در اصطلاح به آن اسلات گفته می­ شود. به وسلیه این اسلات ها می توان سخت افزارهای کاربردی مثل کارت صوتی،کارت شبکه LAN و یا کارت TV و کپچر و… را بر روی آنها وصل کرد از جمله اسلات های اصلی مادربرد نیز می توان به اسلات کارت گرافیک VGA و حافظه RAM اشاره کرد.

از ویژگی های بارز مادربرد می توان به ورودی و خروجی های مختلف روی آن اشاره کرد که به ما اجازه می دهد قطعات سخت افزاری جدید را به راحتی بر روی آن نصب کنیم که به این ویژگی “قابلیت ارتقا” گفته می شود.

۳- پردازنده یا واحد پردازش مرکزی CPU

واحد پردازش مرکزی یا همان CPU یکی دیگر از مهم ترین و اصلی ترین قسمت های کامپیوتر می باشد که به آن مغز کامپیوتر نیز گفته می شود که عامل اصلی و یک فاکتور مهم در تعیین سرعت کامپیوتر می باشد.

لذا باید در انتخاب یک پردازنده برای کامپیوتر با دقت کافی اقدام کرد تا پردازنده با نوع مادربرد  همخوانی داشته باشد و آن را پشتیبانی کند زیرا همه مادربردها با هرگونه پردازنده ای سازگاری ندارد و وقتی CPU بر روی برد وصل می شود امکان روشن شدن کامپیوتر وجود دارد ولی هیچ واکنشی نسبت به نمایش تصویر در مانیتور ندارد و این خود یک نشانه عدم هماهنگی و ناسازگاری با مادربرد است. البته این امر امروزه در نسل های جدید پردازنده ها طوری استاندارد سازی شده است که مشکل سازگاری توسط شرکت های سازنده رفع شده است.

۴- حافظه اصلی RAM

حافظه رم را نیز می توان از دیگر بخش های اساسی یک کامیپوتر دانست و به عنوان حافظه کوتاه مدت و فرار با دسترسی تصادفی به بخش های داخلی آن شروع به کار می کند.

نکته: با قطع جریان برق اطلاعات موجود در حافظه رم از بین می رود.

عملکرد رم به این صورت است که داده های موجود در داخل هارد دیسک ابتدا توسط رم فراخوانی می­ شوند سپس توسط پردازنده خوانده شده و اجرا می شوند. هر چقدر فضای رم بیشتر باشد سرعت کامپیوتر نیز بالاتر می رود و اجرای برنامه ها نیز با سرعت بالا انجام می شود.

مهم: هنگامی که قطعات مختلف را بر روی برد اصلی نصب می کنیم باید به هماهنگی و سازگاری رم با مادربرد نیز توجه کنیم.

چرا که میزان سرعت  از لحاظ CLOCK یا ساعت نوسان در رم ها متفاوت است و باید در انتخاب رم به این موارد توجه کرد چون اگر این امر نادیده گرفته شود ممکن است بعد از نصب بر روی برد اصلی کار نکند یا با اختلال در عملکرد کامپیوتر مواجه شوید.

چگونه یک کامپیوتر رومیزی پایه را گرد آوری کنیم؟

مجموعه ای از دستورالعمل‌ها به شما کمک می کند تا یک کامپیوتر پایه را که قادر به اجرای بسته های نرم افزاری مدرن است را اسمبل یا مونتاژ کنید. حال بجای اینکه که کاربران سرمایه و پول خود را با چند ساعت تلاش صرف خرید یک کامپیوتر آماده کنند، می توانند با داشتن مهارت و دانش لازم برای شناخت سخت افزار مناسب و انتخاب صحیح قطعات و چگونگی اسمبل کردن آنها در کیس اقدام به ایجاد یک کامیپوتر کامل کنند که می تواند از لحاظ هزینه ای نیز مقرون به صرفه باشد

مرحله اول : خرید قطعات

اسمبل کردن کامپیوتر
ابتدا باید قطعات لازم برای اسمبل و مونتاژ کامپیوتر را خریداری کنید. قسمت هایی که ما در این پروژه آموزشی استفاده خواهیم کرد به شرح زیر می باشند:

 پردازنده (CPU)
 کیس کامپیوتر
 درایو نوری (DVD RW و SATA)
 حافظه RAM
 منبع تغذیه-POWER
 کابل های SATA
 مادربرد (قابلیت SATA)
 فن پردازنده
 فن کیس
 هارد دیسک (قابلیت SATA)
 پیچ و مهره های کیس و درایو

مرحله دوم : فراهم کردن ابزارها و لوازم

اسمبل کردن کامپیوتر

ابزارهای مورد نیاز پروژه را جمع آوری کنید:

  • پیچ گوشتی (برای اسلات ها و سرپیچ ها)

  • کاتر سیم و سیم لخت کن

  • انبردست سوزنی

  • ابزار چاقو

  • چراغ قوه کوچک

  • آچار قابل تنظیم

  • ظرف کوچک برای نگه داشتن پیچ

  • ترکیب مخزن گرما

  • بند پایه  Grounding Strap

نکته: ممکن است در هر مرحله نصب از هر یک از این ابزار ها استفاده نشود، اما بهتر است که در صورت استفاده از آنها، همه آنها را در دست داشته باشید. همچنین استفاده از ابزارهای نادرست مانند چرخاندن یک پیچ با تیغه چاقو می تواند باعث آسیب قطعات و آسیب بدنی شود.

مرحله سوم : باز کردن کیس

 

 

 

دیدگاه خود را بنویسید